Mám jeden zajímavý poznatek, už jsem ho viděl u dvou LCD monitorů větších uhlopříček. Monitor který má ještě docela rozumný inputlag v provozu jiném než svém nativním rozlišení (když je nucen provádět vyhlazování hran) má najednou inputlag docela výrazný..dokonce třeba u akční hry nestačí ani vykreslovat a obraz doslova "scrolluje". Tento případ nastane právě ve hrách (ne každá hra je hratelná třeba v 1920x1200). Nešlo by i toto zahrnout do testů inputlagu?
Odpovědět0 0
Já si nemůžu pomoc, ale na té druhé zkalibrované fotce se mi zdá, že je přepálená červená. Jsem sám nebo to vidí ještě někdo?
Odpovědět0 0
Ano to může být na Vašem monitoru. Je třeba si uvědomit, že originální obrázek na zkalibrovaném monitoru bude vždy vypadat lépe, naopak na obrázek po kalibraci se aplikuje v podstatě dvakrát nějaký barevný profil a proto zkreslené barvy. Psal jsem o tom i v článku, je třeba si všímat rozdílů a jak moc jsou obrázky odlišné aby jste si srovnali jak moc je třeba monitor zkalibrovat.
Odpovědět0 0
ViP
|
19.10.200713:50
tak jsem si prosel diskuzi a nikdo nepochvalil autora za vyber fotky. To jste tady vsichni slepi? Uplne vas vidim, kratke kalhoty a boty zn. Prestige. Ja dekuji SW za zkvalitneni pristupu k recenzim a za naaaaaadhernou babu na fotecce. To je proste skvost.
Odpovědět0 1
FrantaXX
|
19.10.200715:46
Tos v životě neviděl hezkou holku nebo co? :-D
Mimoto tuhle fotku už používají na testy LCD celkem dlouho (viz starší recenze), tak už asi neni potřeba to dál rozebírat.
Odpovědět1 0
... jn asi tak ..... navíc mi osobně přijde docela ubohé slintat nad každou fotkou nějaké baby ..... a to jsem prosím chlap s gulama ...... ;)
Navíc je tohle do jisté míry odborný server (rozuměj jednostranně zaměřený) a ty baby bych tady osobně raději neměl. Tady mě zajíma jen technika .... chcu-li baby jdu jinam .....
Odpovědět1 0
Velmi se tesim na prvni vysledky testu, ale mel bych jeden dotaz, resp. pripominku. Je sice fakt, ze vetsina uzivatelu si asi nebude monitor sama kalibrovat, ale pokud vim, velke mnozstvi monitoru se dodava vcetne patricneho profilu od vyrobce (na CD nebo ke stazeni na Webu). Mam tomu tedy rozumet tak, ze "nekalibrovany" monitor je test s vychozim profilem Windows, nebo s dodanym profilem vyrobce, nebo s pevne dannym profilem (napr. sRGB) ?
Odpovědět0 0
Nekalibrovane vysledky jsou s dodávaným profilem od výrobce. Tyto profily jsou obvykle vsak ciste jen v sRGB a barvy prakticky neupravuji.
Odpovědět0 0
... já jsem ke svému monitoru profil dostal a naistaloval a totálně mi zmršil barvy ....
Odpovědět0 0
Som skutocne rad ze ste rozsirili testy o presne meranie farieb. Este by ma potesilo, keby ste do tabuliek parametrov monitorov pisali aj ci ma obrazovka leskly/matny povrch. Viem ze to je vzdy napisane v samotnej recenzii, ale tazko sa to hlada.
Odpovědět0 0
nevi nekdo, kde by bylo mozne si nechat zkalibrovat monitor optickou sondou?
Ted me zrovna nenapada jak, ale bylo by super mit tu profily i z uz testovanych monitoru...nejidealneji HP LP3065 :)
Odpovědět0 0
sondy na kalibrace nejen monitorů lze zakoupit na
www.xrite.cz kalibraci jako službu při současných cenách sond nedoporučuji.
Odpovědět0 0
Gratuluji Vám i nám čtenářům. Díky tomuto se recenze dostávají opravdu na špičkovou úroveň!
Odpovědět0 0
... ještě by se mohli přidat makro fotky jednotlivých pixelů (subpixelů) ... jen tak jako zajímavost,
A nebo přidat tabulku kde budou kde v jednou sloupci budou parametry od výrobce a v druhém parametry naměřené. Vím že to už v samotném testu je, ale bylo by to tak přehlednější ....
Nebo pak taky vytrořit databázi panelů s možností vyhledávání podle zadaný kriterií a jejich porovnávání ..... atd atp
Odpovědět0 0
.... na měření barev jsem se už hódně dlouho těšil .... díky
Odpovědět0 0
.. hned je lepší nálada po ránu ........ ;)
Odpovědět0 0
Dobrý den, bylo by mozne aby si uzivatele urcili jaky monitor se bude testovat? Nemam nic proti novinkam, ale kdez na ni nemam tak si ji asi nekoupim. Mozna by to chtelo i nejakej ten mainstream. Hned bych pridal polinko do ohne, co treba mrknout v nejblizsi dobe na Benq FP93GX. :-) diky
Odpovědět0 0
Igi
|
22.4.200613:20
Pan inzinier mohol pouzit nejaky kvalitnejsi operacny zosilnovac ako TL071. Je to minimalne 10 rokov stary IC, dnes je uz technologia omnoho dalej. Tiez by mohol pouvazovat o pouziti cisto tranzistoroveho zosinovace. Sum by sa vyrazne zmensil.
Odpovědět0 0
Já bych v tomto neviděl zas takový problém, jinak by se snadno dal nahradit typem OPA134 od BurrBrown anebo špičkovým OPA627 což je zbytečný luxus, např ta OPA 134 stojí okolo stokoruny a OPA627 stojí přes 900Kč!!
Odpovědět0 0
StuntJ
|
19.4.200611:42
Kdyby v obvodu nebyly žádné kapacity, tak by náběžné a sestupné hrany na oscilografu byl kolmé. Musí me tu ale však počítat s reálnými obvody, to jest impedance a kapacity vedení, jejich přizpsobení a kompenzace, takže tu jisté spoždění je, sice v řádech mikrosekund, ale dalo by se vykompenzovat. Další spoždění zavádádí sám osciloskop, ale to se kompenzuje již velice težko .... to jen tak pro úplnost.
Odpovědět0 0
Takoveto zpozdeni je radove vsak uplne jinde nez merene veliciny. Je spusobeno opravdu jen kapacitou vodice a obvody v OSC. Popisek byl hlavne proto abych upozornil ze nic nebrani v mereni touto metodou.
Odpovědět0 0
kruty
|
18.4.200611:02
At si kazdy jede na cem chce, jen chci rici, ze ten kdo pracuje na compu 15 hodin denne urcite jede na lcd, to ze je crt prekonana technologie je jasne, mozna ne nekterym, ale je. To ze lcd ma jeste sve muchy je taky fakt, ale co se tyce soucasnosti, neni nic lepsiho na praci. Ten kdo pari na compu hry, ten se pozna snadno pokud jede na crt. Ma cerveny oci jak angorsky kralik.
No a ted k tomu jasu, kdyz jsem poprve presel na lcd, tak rozdil byl tak markantni ze jsem musel snizit jas na lcd, obraz byl neskutecne ostry a to jsem pritom mel pracovni monitor Dell. No ale ted po jiste dobe jsem si na to zvykl a rozhodne nikdo neudela chybu kdyz si poridi lcd, jen si najit ten svuj.
Odpovědět0 0
Tůma
|
6.6.200621:05
Můžu vědět co máte za LCD?Nechci tady rozebírat a polemizovat, ale jedu asi dva týdny na 22 palců CRT IBM C220p a po třech hodinách žádná únava očí, což se nedá napsat o nějakých LCD asi do 10k Kč.Někdy mě ten plast už leze krkem, když to vidím v praxi u uživatelů.No můj další monitor možná bude S-IPS od Eiza, aby to stálo za to, ale to za dlouhou dobu až doslouží IBM.
Odpovědět0 0
Tůma
|
6.6.200621:08
.....jen ale musím dodat, že je moc a moc špatných CRT monitorů a jen hrstka jich je s kvalitním obrazem.
Odpovědět1 0
pekny upgrade technologie testu (respect :)) akorat u metodiky mereni homogenity podsviceni mi nejak schazi zminka o korekci na uhlovou citlivost diody, ktera je v dokumentaci uvedena. Popripade v jake vzdalenosti je sonda umistena.
Odpovědět0 0
Vzdalenost diody je vzdy stejna (cca 4mm), a je dana molitanem. Stejne tak i uhel, tzn. vzdy je stejny 0° - tedy rovnobezna s plochou monitoru. Komu by se mohlo zdat, ze molitan se zmackne pokazde jinak, tak nastesti to tak neni. Kdyz jsem sestavoval metodiku, tak jsem provadel mereni zhruba 4-5x a vzdy jsem dosel k prakticky stejnym vysledkum (odchylka radove v jednotkach procent coz je jiste dostatecne).
Odpovědět0 0
Tak už to začína byť zaujímavé a konečne možno zistíme, v čom sú LCD panely horšie/lepšie ako CRT. Mimochodom, skúste preveriť tých 16 mil. farieb. Čiže treba vybrať jednu základnú farbu a vyskúšať 256 úrovní jasu. Myslím, že to dopadne dosť zle pre každý LCD monitor. Napísať program, ktorý postupne zobrazí napr. červenú farbu od nuly do 100 % jasu po kroku 0,39% a zaznamenať jas pomocou sondy a osciloskopu. Mali by sme vidieť 256 pekných, rovnako ( aspoň zhruba ) vysokých schodíkov, teda za predpokladu, že je sonda lineárna. Ak to tak bude, môžme hovoriť o 16 mil. farbách.
Každopádne držím palce, potvrdili ste, že SH je solídny WEB.
Odpovědět0 0
[CZ]Humter
|
21.4.20060:39
Ale ono tam těch 16,7 milionu barev skutečně bude (u 24bit LCD), protože to nelze udělat jinak. Otázka je, jaký barvy to budou, ale na tom nám spíš odpová měření barevnýho prostoru atd. než 256 schodečků.
Odpovědět0 0
jirka-k
|
17.4.200621:34
Jinak na uvod dekuji za skok vpred.
Kvalita recenzi LCD ted bude opravdu spickova.
Spolu s tim navrhuji zapojit do testovani i displaye NB, nebo se domluvit s nejakym specializovanym NB serverem.
U notebooku totiz z vyrobce clovek nedostane zadny udaj, a tam je to opravdu casto o oci. Vim o cem mluvim, prosel jsem si radou NB. Nyni jsem na Toshibe a musim rict, ze vyborny.
Odpovědět0 0
zdravim, pekny clanek. Presto bych jako rada ostatnich uvital informace ohledne novych CRT monitoru, obvzlaste od vyrobce CRT - ktery nedavno predstavoval tenke CRT (myslim ze LG na nedavne vystave elektroniky). Na foto to vypadalo dobre - chtelo by to sledovat co nejcasteji, protoze pokud by to bylo tak dobre jak to vypadalo, tak LCD budou pod 'tezkou' palbou.
Odpovědět0 0
Tie CRT vyzeraju dobre.
Ved aj som ostal zatial verny CRT,len fakt ked mas na stole 19" alebo 21" tak to je fakt obrovske./myslim tym klasicke CRT/.
No dufam ze LG to nenecha len tak.
Odpovědět0 0
snajprik
|
17.4.200621:18
To hej ja uz slintam nad novymi CRT uz pol roka tie by si mali zobrat dobre vlasnosti z klasickych monitorov a LCD monitorov hlavme eliminacia ozarovania,zniženie spotreby,nizsia cena, praktycky nulova odozva (okom nepovšimnutelna), skoro 180° pozorovacie uhly, kontrast 50000:1 a ostrost pri zmene rozlisenia . Mali by ich zacat vyrabat asi koncom roka. Uvidime aka to bude prevratna technologia :) este sa uvidi ako to bude fungovat ale tak to vyzera ze LCD budu iba na notebookoch
Odpovědět0 0
Marvi
|
17.4.200615:29
Dočkáme se vůbec ještě někdy testu CRT monitoru??? Vždyť pravidelně přinášíte testy špičkových grafických karet které mají praktický význam jenom pro nejlepší hráče akčních her. Na druhou stranu testujete téměř výhradně monitory které jsou pro tuto skupinu uživatelů zatím nepoužitelné. Rozumím tomu že pro drtivou většinu uživatelů je LCD vhodnější, to ale GK do 5tis. také přesto se odhadem polovina testů týká karet mnohem dražších. Má to kromě té komerční nějakou další logiku?
Odpovědět0 0
Ma to logiku, CRT monitory se prestavaji vyrabet a novych modelu je opravdu jen jako safranu. Dnes se take nejvice kupuji napriklad lehce starsi CRT z high-end segmentu jako je napr. HP P1130). Prave tyto monitory jsou dnes dosti levne (bazarova cena kolem 5000,-) a poskytuji jeden z nejlepsich obrazu.
Ohledne recenzi CRT: o nich toho bylo napsano jiz opravdu hodne a myslim, ze neni problem si najit infromace na jakykoli CRT monitor.
Odpovědět0 0
Marvi
|
17.4.200615:53
Najít si informace opravdu problém není. Bohužel téměř vždy se jedná pouze informace výrobce a jak se dokážou lišit od reality víte asi sám nejlépe.
Odpovědět0 0
Tak nevim, ale pokud se nejedna o profi CRT, tak uz to nema ale vubec smysl...napriklad jsem mel 17" Samsung s NF maskou (verne barvy, 0.2 dp, geometrie, nasteveni), pri reklamaci mi byl nabidnut jakykoliv 17" monitor, ktery ted samsung vyrabi (podle meho jeden z nejlepsich vyrobcu elektroniky a IT komponent) a dostal jsem se nejvyse na model 797MB, ktery je na tom mnohem hur nez model, ktery byl vybehovy pred 2roky! Velci vyrobci uz nemaji zajem o CRT technologii, ktera uz ma svoje (co se tyce consumers user) za sebou. Radeji budu mit 19" se 25W realnou spotrebou, ostrym obrazem a usporou mista, nez 100W 30kg ludru. Tot muj nazor. Uz jste videl nekde 100cm+ CRT televizi? Kazda technologie ma sve hranice.
Odpovědět1 0
Marvi
|
18.4.20061:21
Naprostá pravda ludra která baští 100W a zabírá půlku stolu mě taky leze krkem. S LCD se to ale má tak: Mám takový svůj testík. Z her nahraných pár ostrých otoček které končí zaměřovačem na malém cíly v protipohybu. Až jednou příjdu do obchodu prodavač mi to pustí a já opravdu v zaměřovači uvidím ostrý cíl a ne šmouhu tak zbohem CRT! Věřím že se dočkám už letos:)
Odpovědět0 0
fddsgfd
|
18.10.200710:09
moje ludra papa 130w, blba profi 22", uz aby sla..
Odpovědět0 0
Zajímal by mě váš ná názor na CRT IBM ThinkVision C220p. Chci ho koupit ale bazarový a nemám možnost ho vidět, myslíte že by s ním mohly být problémy? Chci jím nahradit své "8 ms" LCD.
Odpovědět0 0
Marvi
|
18.4.20060:59
Budete-li mít pořádnou smůlu jako já můžete narazit na "živolu". Tedy monitor který již jednou odešel a byl znovu vzkříšen za účelem prodeje. Že životnost takového kousku je v řádu týdnů (v lepším případě měsíců) nemusím snad dodávat. Jak takový poznat vám bohužel neporadím, kdybych to věděl sám bych si nenaběh.:) Asi nejjistější by bylo kupovat monitor který je ještě v záruce. Přeji šťastnou ruku!
Odpovědět0 0
Děkuji, ten monitor by měl mít záruku 12 měsíců, ale potom si klidně může odejít. Navíc je 30 kg obr a odvést natož ho donést do auta by bylo o zdraví.
Odpovědět0 0
Tůma
|
16.5.200621:09
Tak řeším tady tak trochu stejný problém, uvažuji koupit, ale nejsem si jistý s tou kvalitou, aby nebyl vybledlý a rozmazaný obraz.Jinak 8ms LCD jaké?Také jsem uvažoval nad LCD Eizem L578 sice stojí dost peněz, ale je to nadlouho a má PVA displej ale zas u toho CRT IBM je podstatně nižší cena.Toť kdo poradí???
Odpovědět0 0
Gorgussien
|
18.5.200612:40
Je vybornej. Mam ho doma taky z bazaru. Pokud jsi nekde pobliz Brna a jeste ho nemas a chtel bys ho videt tak mi napis na sedlar zavinac gnt.cz. Budu mit jeden kousek na firme na ukazku cena je cca 5400 vd DPH a 2 lete zaruky.
Odpovědět0 0
Tůma
|
26.5.200618:48
Ahojky všem, také jsem tady psal jestli Eizo L578 nebo IBM C220p a nakonec jsem vybral IBM C220p a udělal jsem velmi dobře, monitor je ve velmi dobrém stavu, perfektní obraz, kam se na to hrabou LCD asi do 12 000 Kč, dražší jsem neměl možnost vidět.Kamarád mi donesl fotky z Nikon D70 a na tom IBM opravdu perfektní obraz.LCD do 12 000 Kč absolutně bez šance.IBM má sice vyšší spotřebu energie elektrické a zabírá více místa, ale fotky a grafika absolutně perfektní a navíc jsem oproti LCD ušetřil dost peněz.Samozžejmě i ve windowsech je grafika pěkná.Na mnitoru lze už i poznat rozdílnost kvality vykreslování grafických karet.Např. nVidia FX 5200 má "horší" obraz než Voodoo 3 2000 a Matrox G4+.
Odpovědět0 0
Opět vás zdravím, pro IBM C220p sem se už rozhodl ale mohli by ste mi někdo prosím vypsat rozlišení a k nim nejvyšší obnovovací frekvenci? Díky moc
Odpovědět0 0
Tůma
|
1.6.200621:28
Vezmu to trochu polopaticky, odborníci prominou.IBM C220p má max. horizontální frekvenci 130 kHz a k tomuto číslu se dostaneme, když vynasobíme druhé číslo v rozlišení obnovovací frekvencí, + musíme trochu přičíst ve výsledku-v praxi to tak je, tak deset procent.Takže třeba, mám 1024 na 768 a zkusíme jestli zvládne 150 Hz, takže 768 x 150 = 115200 = 115khz + 10% = 127 KHz.Ano zvládne.Každopádě nedoporučuji maximální hodnoty-130 khz.Obraz už není tak ostrý, neboť video obvody pracují na maximum.Osobně jedu zatím ve windowsech na 96 KHz 1280 na 960 při 96 Hz, fotky i vyšší rozlišení a lidi co maj LCD, tak se u mě doma diví jak mám kvalitní obraz, fotky super, ale to už je polemika LCD versus CRT.Každopádně to chce mít i dobrou grafickou kartu, mám nyní Matrox G400 a super obraz.
Odpovědět0 0
mkBlade
|
17.4.200615:12
chtělo by to něco nového na LCD se akorát dobře dívá, na CRT od 100Hz taky.....dívejte se na LCD na video:-( ...nedotažená technologie a pěkně na ní vydělávaj mrchy
Odpovědět0 0
Peterbilt
|
17.4.200612:52
Docela by mě zajímalo, jak dlouhou celé měření jednoho LCD trvá? Jinak všechna čest, jen tak dál. :-)
Odpovědět0 0
Mozna by nebylo od veci, kdyz uz ukazujete prubehy z osciloskopu, napsat jak byla nastavena casova zakladna osciloskopu. Bez teto informace se jedna pouze o hezke marketingove obrazky:)
P.S. S tim osciloskopem bych 120 MHz nesinusovy prubeh merit - nechtel ma jen 100 MS. Ale na toto mereni urcite postacuje :-)
Odpovědět0 0
mel jsem samozrejme na mysli neperiodicky prubeh
Odpovědět0 0
Ale já si myslím že právě pro tento úvodní článek se o nic jiného než o ilustrativní (proč marketingové, to je v tomto případě nepěkné slovo ;-) obrázky nejedná. V reálných recenzích se samozřejmě cejchování horizontální i vertikální osy musí definovat, tady ale Pavlovi asi šlo spíš o to, aby ukázal průběhy, než reálné hodnoty. Na škodu by ale konkrétní hodnoty nebyly, to je pravda.
S tím "neperiodickým průběhem" jsem to nepochopil - pokud je to ironie, pak OK, pokud ne, pro daný účel je 120MHz více než dostatečná šířka pásma. 100MS/s je rozumně použitelná rychlost pro sledování neperiodických průběhů v délce kolem desetiny mikrosekundy, což splňuje požadavky pro testování monitorů s obrovskou rezervou.
Odpovědět0 0
a8n
|
17.4.200616:58
Co je v tomto případě MS/s? Já se s takovou jednotkou setkal jen u satelitního přijímače - symbolová rychlost (SR) v megasymbolech/sekundu.
Odpovědět0 0
MS/s - Milion vzorku(samplu) za sekundu
Odpovědět0 0
milionů vzorků za vteřinu (Mega / Million Samples Per Second). Jedná se o digitální oscilo, jeho rozlišení proto není dáno jen šířkou kmitočtového pásma analogové části (120MHz) ale i počtem MS/s. Pokud si to dobře pamatuju ještě ze školy, měl by tu platit Shanon-Kotelnikův teorém, že vzorkovat se musí alespoň dvojnásobkem nejvyšší frekvence obsažené ve sledovaném pásmu. Tzn. tenhle osciloskop by měl (asi) korektně zobrazit "sinusovku" s frekvencí 50MHz.
Odpovědět0 0
Presne tak, jenom doplnim, ze u perodickych prubehu muze osciloskop vzorkovat nekolikrat tentyz prubeh a proto by zobrazil velice pekne i sinusovku 100 MHz. Vyrobce to uvadi jako "Max equivalent sampling rate 10 GS/s". Shanon-Kotelnikův teorém se tusim tyka prevodu analogove informace na digitalni. Nevim nakolik jej lze aplikovat na osciloskop, me osobne se zdaji 2 vzorky na periodu malo, pokud ma byt zobrazeno neco rozumneho. Jako urcite minimum to asi lze pouzit.
Odpovědět0 0
jo, s tím opakovaným samplováním v dalších (shodných) periodách signálu jsem si to neuvědomil, to je pravda, pro skutečně peridické průběhy by opravdu stačila naprosto minimální rychlost vzorkování.
Jinak - 2 vzorky na periodu nejvyšší frekvence v signálu opravdu stačí. Jakákoliv odchylka od sinusu může být způsobena jedině další (nižší nebo vyšší frekvencí) obsaženou v základním signálu, takže pokud by třeba bylo potřeba zobrazit např. sinusovku 50MHz modulovanou pomocným signálem 1 MHz, nejvyšší kmitočet obsažený ve spektru je 51MHz (součet obou frekvencí), takže tady už by bylo potřeba vzorkovat 102MS/s. Ale pro "čistý" neperiodický sinus myslím platí co jsem napsal :)
Odpovědět0 0
Nechci se hadat, nejsem si moc jisty v kramflecich, ale myslim si ze by ten prubeh byl zobrazen znacne zkresleny. Napr. pri vzorkovani se predpoklada omezene pasmo a pri prevodu zpet do analogoveho signalu se vyssi frekvence (ktere vznikly pri vzorkovani) oriznou. Ale osciloskop by asi zobrazil tu sinusovku jako 3 lomene cary. No, nahlodal jste me, vyzkousim to :-)
Odpovědět0 0
Plechovka
|
17.4.200621:17
Nikoli, ten osc samozrejme namerene vzorky pro ucely zobrazeni interpoluje sin(x)/x. A Nyquistuv terorem plati i pro dig osciloskop
Odpovědět0 0
Jan Chaloupka
|
6.9.200615:31
Ta interpolace sin(x)/x je zajímavá myšlenka, ale dovolil bych si oponovat. Ten osciloskop (a nejspíš ani žádný jiný) to nedělá.
Mám doma starší interní model od stejného výrobce a jeho ovládací program nabízí pro zobrazení průběhu propojení naměřených bodů přímkami nebo prosté zobrazení naměřených hodnot bez jejich propojení. Ne, že by tam nešlo tu interpolaci doplnit, ale nemá to žádný smysl.
Osciloskop je zařízení na zjišťování skutečnosti a ne na vytváření dojmů. Pokud má osciloskop 100 milionů vzorků za sekundu, získáte z jedné periody kmitočtu 50 MHz jen dvě hodnoty a nic víc. V každé slušnější příručce o digitálním zpracování signálu se dovíte, že na skutečný průběh signálu mezi těmito dvěma hodnotami nemůžete ani usuzovat. Tedy pokud nejsou splněny základní předpoklady uplatnění vzorkovacího teorému.
Aby šel použít vzorkovací teorém, musí se vstupní signál prohnat VELMI ostrou dolnofrekvenční propustí, kterou neprojdou ŽÁDNÉ vyšší kmitočty než 1/2 vzorkovací frekvence (ta odpovídá počtu vzorků za sekundu). Na nf se to udělat dá (nejlepší je to navzorkovat podstatně rychleji a vyfiltrovat digitálně), ale na 100MHz to je velký problém. Problém je i u výstupní filtrů CD a MP3 přehrávačů a to mají mnohem lepší podmínky. Vzorkovací frekvence i jeji harmonické, které chcete odstanit, jsou u nich totiž dvoj a vícenásobkem mezního kmitočtu dolní propusti.
Další nutnou podmínkou platnosti vzorkovacího teorému je periodický a NEKONEČNĚ dlouho trvající děj. Představte si, že vzorkujete sinusovku s kmitočtem téměř 49,999999 MHz a začnete na průchodu vstupního signálu nulou. Na osciloskopu bude čistá nula.
Načtení průběhu na několikrát, vždy s příslušným "mikro" posuvem od okamžiku spuštění "běhu paprsku", může postupně vyplnit díry mezi vzorky z prvního průchodu, ale jsou tam omezení. Signál musí být čistě periodický, musí být k disposici dostatečně rychlá, přesná a "šikovná" časová základna, ale hlavně musíte mít velmi rychlý a kvalitní vzorkovací zesilovač. Do něj se načítá hodnota napětí, které je na vstupu v okamžiku vzorkování. Pokud jsou jeho časové konstanty příliš dlouhé funguje jako integrátor a načtete úplné nesmysly.
Odpovědět0 0
Diky, za reakci. Popis casove osy mi chybel v okamziku, kdy se objevila u obrazku cisla popisujici prubeh. Ale podle techto cisel se dala casova osa odhadnout :)
S tim neperiodickym prubehem jsem mel na mysli, ze pro osciloskop, ktery se pysni sirkou pasma 120MHz je 100MS/s pomerne malo(je to tak MHz proste prodavaji:-), ale u periodickych prubehu to tolik nevadi. Nicmene pro bezne pouziti je to samozrejme postacujici. To byla spise rakce na web vyrobce.
Jinak samozrejme jsem rad, ze pristupujete k problemum zodpovedne a ocenil bych nejakou minirecenzi/seznameni s timto osciloskopem/softwarem(Predpokladam, ze jej budete pouzivat i na mereni zdroju). Muze to byt docela pekna hracka(mysleno v dobrem).
Odpovědět0 0
S těmi zdroji jste to trefil úplně přesně :) Jednomu nejmenovanému českému výrobci stále ve velkosériovce ze záhadných důvodů odcházely základní desky - a důvodem se nakonec ukázaly submikrosekundové zákmity s velkou amplitudou, které "nechytily" elektrolyty díky svému velkému vnitřnímu odporu na vyšších frekvencích (ach jo, zlaté paralelní tantaly používané za socialistických dob..) Takže i na toto se možná dostane, pokud na to bude Martin Švejnoha mít dostatečně pevné nervy :)
K recenzi oscila - ano, bylo by to zajímavé, bojím se ale, že v našich řadách není nikdo odborně erudován do té míry, aby byl s nadhledem schopen hodnotit. Jo, frekvenční analýzu, rychlou Fourierku a z nich vyplývající praktické důsledky bych si možná ještě teoreticky vzpomenul, prakticky to ale žádná velká sláva není - a obávám se že u služebně mladších kolegů "počítačovníků" to bude dost obdobné :((
Odpovědět0 0
S tou recenzi jsem mel na mysli hlavne dodavany obsluzny software.
Treba po zkusenostech s merenim nejakeho jineho HW. Preci jen si myslim, ze u takovehoto osciloskopu je software to co dela ten osciloskop. Na rychlych A/D prevodnicich snad neni v dnesni dobe co zkazit:)
Tyto osciloskopy jsou za relativne zajimavou cenu.
Odpovědět0 0
Chování a odezvy zdroje při startu a skokové změně zatížení bych rád zařadil ale moje technika toto neumožňuje, osciloskop mám, je to Tesla BM566 ale má taky šířku pásma 120MHz:)) Ideální by byl skopek Tektronix s FFT modulem ale jeho cena je neúnosně vysoká... Také by se dal dost dobře využít spektrální analyzátor.
Odpovědět0 0
K těm tantalům: dobře je znám...opravuju měřící techniku a v přístrojích z Tesly bývají často proražené(zatím vždycky ty kapkové s tuhým elektrolytem), a nepřeji vám zažít vznícení tantalového kondanzátoru....páchne opravdu exkluzivně.
Odpovědět0 0
sneck
|
18.4.20069:06
Dotaz: umi bundlovany SW vydestilovat z namerenych prubehu logicke hodnoty nezavisle na amplitude ? (tzn. jde pouzit jako ligicky analyzator?)
Odpovědět0 0
Dobry napad. Uvedu v recenzi i casovou zakladnu. Diky. Kazdopadne zatim se zda ze to bude vzdy 20ms/d (na obrazcich v recenzi). Mereni vsak probiha presneji pri 5ms/d (ci u vpripade velmi rychle odezvy i 2ms/d) - zde vsak neni videt cely prubeh, ale jen jednotlive odezvy "rise" ci "fall" a prave z techto duvodu prikladam prubeh s delsi casovou zakladnou. Pro představu je to daleko lepsi. Casovou zakladnu budu tedy uvadet v recenzich.
ad. P.S. OSC byl vybran, tak aby dostacoval pro mereni odezvy na LCD. Je to jeho primarni ucel.
Odpovědět0 0
U udaje, kdy se zmensi pocet barev na 75% puvodni hodnoty mate spatne desetinou carku. 75% z 16,77mil je 12,58mil. Tak si to opravte :)
Odpovědět0 0
Hups... opravdu "jen" chybka v desetine carce.
Odpovědět0 0
Pardon, čárka nečárka. Pravá chyba je v tom, že se na 75% sníží jas na všech 3 kanálech RGB, tzn. že počet barev klesne na 0,75^3= pouze 42% původní hodnoty ! Tady to ještě není tak strašné, ale když nastavíte poloviční jas, máte rázem skoro 90% barev v háji !!!
Odpovědět0 0
wsad
|
17.4.20069:46
super super. jen tak dal. jde videt, ze shw nespi na vavrinech a porad jde vpred a zlepsuje se. vice odbornejsich clanku o zdrojich a lcd jen uvitam
Odpovědět0 0
qwe3
|
17.4.20069:26
lcd je absolutne nedotazena technologie ktera ma potize uplne ze vsim krome geometrie obrazu
Odpovědět0 0
Podobne by slo psat i o CRT, ale to at kazdy prebere sam. Prosim drzte se tematu, nerad bych aby pod clankem vznikl flame na tema CRT/LCD.
Odpovědět0 0
Neni nad dobry flame,ako pri ATI/Nvidia, AMD/INTEL tak aj pri
LCD/CRT.-Iba zartujem:)
Co sa tyka LCD,fakt pred 4 masiacmi som kupoval novy comp,
a po mnohych spekulaciach,citani recenzii,odporucani a skusani,
som sa vratil k CRT,konkretne k 19" ViewSonic E92f+ UltraBrite.
Napriklad kamaral vyuziva PC hlavne na surfovanie po nete,nejaku tu pracu v textovom editore,tak v takomto pripade je fakt vhodne LCD.Flame podla mna moze vzninut pri CRT/LCD pri vyuziti pri grafickych aplikaciach/hrach a podobne.
Potom skutocne mnohe LCD nedokazu konkurovat CRT,
a jednoznacne aj cenou su uplne niekde inde.
Odpovědět0 0
sneck
|
17.4.200611:36
jj, tajne doufam ze se brzo ukaze nejaky technologicky zazrak diky ruznejm nanotechnikam a ficuram a u monitoru uz se bude resit jenom uhlopricka :-)) zajimavy je ze nektere veci jsou 100%ni uz od zacatku (treba bity v procesoru, pameti a takove ty digitalni veci) a nektere se nedari vyslechtit vubec (monitory)
Odpovědět0 0
No lol :) Bity jsou 100% od zacatku, protoze bit je jen JEDNA nebo NULA. Prelozeno do cestiny, muze nabyvat jen dvou stavu a na tom neno mnoho co zkazit. Problem je, jak udelat binarne zobrazeni barev, kdyz barva, potvora, nabyva cirka 16 777 216 odstinu (24bit RGB - popularni 32 bit je jen + 8 bit alfakanal, jenz nema vliv na vysledne cislo)...
Nebo jeste jinak - problem je, jak to delat levne aby se na tom dalo vydelavat. Udelat dokonaly LCD monitor za milion umi asi kazda firma. Mozna, ze ale bude vyzadovat treba chlazeni krastalu kapalnym dusikem, aby stihal 100, 150Hz refresh (100 - 150fps) ve hrach skutecne zorazovat a ne "duchovat" jak dnesni monitory uz pri cirka 75Hz...
Odpovědět0 0
S odstupem času se technologie LCD dost zlepšila. Výrazně si polepšily EIZO a NEC LCD panely. Ve výprodeji (např. [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] ) jsou i modely pro grafiku za pár korun. I když osobně mám stále radši CRT podání barev.
Odpovědět0 0
yuv5
|
17.4.200612:47
od technologie ktera ma neco nahradit ocekavam ze ta technologie bude minimalne met vlastnosti te stare nebo ji prekonavat
coz u lcd neplati ani nahodou treba za 5 let se to nekam pohne
Odpovědět0 0
Jemnospan
|
17.4.200613:30
To ze je CRT lepsi nez TFT tvrdi ti, co maji stale jeste CRT. Ja jsem mel nazor stejnej, dokud jsem si nekoupil 24"LCD:))
Odpovědět0 0
sneck
|
17.4.200613:51
No vidis to jsem si myslel taky a koupil LCD, a tedka jedu hadej na cem ? na CRT...
Odpovědět0 0
no a?
aky typ a znacku?
a na co ho vyuzivas?
Nemusis davat az dvoch smejkov,nebudeme s toho ohureny ze mas
24"
Odpovědět0 0
xLukas
|
18.4.200612:05
nejsem grafik, barvy jsou mi celkem ukradene apod. Nicmene souhlasim. Vsechny hry musim hrat ve stejnem rozliseni, aby to kvuli interpolaci nebylo maznute. Mam hi-end grafiku za 18k, a nektere hry muzu hrat "jenom" 1280x1024. Nicmene za cas prijde nejaky GPU killer a ja budu muset klesnout napr. na 1024x768 (viz muj R9800PRO a Doom3) a bude opet rozmazano. Takova hloupost, ale nastve to. Uz aby prisli s necim novym.
Odpovědět0 0
Marek165
|
18.4.200615:52
"a bude opet rozmazano"
No vidis, a budes mit zadarmo to za co ostatni v podobe FSAA plati hrubym vykonem sve drahe grafiky :-)
Odpovědět0 0
Honny_
|
19.4.200615:12
Jjj :)))
já osobně nehraju, takže odezvu +/- nepotrebuju...
na LCD sem přešel z 19" CRT ViewSonic G90f... a momentálně mám 2x17" LCD, spokojenost...
Odpovědět0 0
> "a bude opet rozmazano" - budes mit zadarmo to za co ostatni v podobe FSAA
Cha cha! No, je to vlastne pravda. Ale online rezby se s FSAA hrat nedaji, protoze clovek v nich potrebuje hlavne videt a videt a jeste jednou videt co nejvic do dalky a nejostreji a mirit na tu tecku nahore, co by mohla byt hlavickou :))
S FSAA si nebudu jisty, jestli je to objekt ci nepritel nejmene 2x tolik casu, co protivnikovi bez FSAA bude stacit k tomu, aby me zabil. Pekne dekuji, naschledanou! :)
Odpovědět0 0
tomasxk
|
17.4.20068:43
uz se tesim na ty recenze, koukam ze jste jeste neusnuli :)
Odpovědět0 0
JosefJ
|
17.4.20068:23
Skvělý článek a velký skok k profesionálnějšímu přístupu. Jen prosím o opravu v článku Odezvy:
V cestě signálu nebrání žádný kondenzátor, který by vytvářel "S"poždění.
Odpovědět0 0
Děkuji za upozornění. Opraveno.
Odpovědět0 0
Souhlasím, konečně perfektní článek.
Odpovědět0 0
sneck
|
17.4.20067:06
A co pozorovaci uhly ? ty jsou daleko nejdulezitejsi ! me by zajimalo mereni ktere ukaze v jakem v jak velkem uhlu dokaze jeste pixel odezvzdavat 99% jasu.
Odpovědět0 0